ILE PRACUJEMY PDF Drukuj Email
Wpisany przez bzzit   
wtorek, 30 stycznia 2018 11:43

Są tacy w Europie, którym do 40 godzin pracy w tygodniu sporo brakuje. Polaków wyprzedzają Grecy, a pierwsze miejsce może zaskoczyć. Tak samo, jak statystyki dotyczące poszczególnych zawodów.

Eurostat opublikował dane o tym, ile czasu w pracy spędzają Europejczycy. Średnio mieszkańcy UE pracują 40,3 godzin w tygodniu (chodzi tutaj o pracę w pełnym wymiarze, nie tymczasową). Mężczyźni więcej niż kobiety (41,0 godzin vs 39,3).

Pracowici Brytyjczycy

Polacy są powyżej średniej - tydzień pracy u nas to średnio 41,1 godziny, tak samo, jak w Portugalii. Kto nas wyprzedza? Grecja (41,2 godz.), Austria (41,4), Cypr (41,7) i na pierwszym miejscu Wielka Brytania (42,3).

clip image001

Na drugim końcu znajdują się Duńczycy, którzy pracują zdecydowanie najmniej w UE - 37,8 godzin tygodniowo. Dalej Włochy (38,8), Holandia i Francja (39,0) oraz Finlandia i Irlandia (39,1). Mniej, niż 40 godzin tygodniowo pracuje się łącznie w ośmiu krajach Unii.

Jeśli chodzi o rozbicie na działy gospodarki, to średnio w UE najwięcej pracują zatrudnieni w górnictwie, a najmniej w edukacji. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w Polsce i wygląda to dosyć ciekawie.

Najwięcej pracujemy w domu

Najwięcej godzin w pracy - 45,3 - spędzają u nas zatrudnieni w dziale zbiorczo nazwanym "Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; Gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby".

Dział ten obejmuje personel zatrudniony do prac domowych - sprzątania, pilnowania dzieci, dozorowania czy prowadzenia samochodu. Ale nie tylko, to także działalność gospodarstw domowych na własne potrzeby, czyli na przykład gotowanie czy opieka nad własnymi dziećmi, a także produkcja odzieży na własne potrzeby, zbieractwo czy hodowla.

Na drugim miejscu najbardziej zapracowanych w Polsce znaleźli się pracownicy budownictwa - średnio 43,5 godzin tygodniowo oraz działu transport i magazynowanie - 42,8 godzin.

Tylko jedna grupa pracuje mniej niż 40 godzin i są to, podobnie jak w przypadku unijnej średniej - zatrudnieni w edukacji, którzy w pracy spędzają 37,6 godzin tygodniowo.                                                                                                   

                                                                                                                                  Maria Mazurek  Gazeta.pl

 
Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
Odsłon : 643261
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma